http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd1gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd2gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd3gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/2018.slajd 5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/DSC_1121_Sgk-is-89.jpglink
«
»
Loading…

Żywe szachy

 

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej od 12 lat w sposób profesjonalny, czytelny dla widzów prezentuje spektakl w formie żywych szachów, Posiadamy odpowiednie stroje i uzbrojenie dla pionów i figur z kilku epok historycznych, dwie szachownice o wymiarach 8x8 i 16x16 metrów, muzycznym akompaniamentem granym na żywo, możliwości transportu wykonawców i sprzętu. Oba zespoły różnią się barwą strojów z konkretnej epoki, posiadają identyczne opancerzenie, hełmy, broń i tarcze.

W czasie przedstawienia możliwe jest odtworzenie znanej przez nas partii szachowej lub odtwarzanie partii granej na żywo przez szachistów.
Naszą specjalnością jest zrekonstruowanie wielkich bitew oręża polskiego w formie szachów, w ten sposób prezentowaliśmy już bitwę pod Grunwaldem, Kłuszynem, Orszą, Kircholmem, Beresteczkiem na turniejach rycerskich w Sandomierzu, Brudnie, Chorzowie, Dębnie, na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, w Łazienkach Warszawskich, w Wilanowie, Zgorzelcu, klasztorze na Świętym Krzyżu, Ostrowcu Świętokrzyskim.

Inscenizacje te stanowią interesujące widowiska o charakterze militarno - teatralnym, przykładowo partia żywych szachów przypominająca przebieg bitwy pod Grunwaldem 1410 pokazuje najważniejsze manewry obu wojsk i sytuacje bojowe opisane w Kronikach Długosza, poprzedzone są ustawieniem wojsk polskich i krzyżackich na polach Grunwaldu, wręczeniem dwóch mieczy przez heroldów Wielkigo Mistrza, ostrzałem artyleryjski z bombard, odśpiewaniem Bogurodzicy. W czasie pokazu szachowego pokazujemy upadek i odbicie chorągwi krakowskiej, szarże Dobiesława z Oleśnicy, ostatnią szarżę i śmierć Wielkiego Mistrza oraz przekazanie jego ciała do Malborka.

W podobny sposób wykonywane są inscenizacje żywych szachów z innych epok historycznych, którym towarzyszy również pokaz kultury dworskiej w postaci tańców i muzyki dawnej.