http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd1gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd2gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd3gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/2018.slajd 5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/DSC_1121_Sgk-is-89.jpglink
«
»
Loading…

Historia

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej powstała formalnie w 1994 roku jako jedna z sekcji Ludowego Klubu Sportowego „Sandomierz”. Klub ten specjalizował się dotąd w popularyzowaniu i rozwijaniu sportów siłowych: kulturystyki rekreacyjnej i wyczynowej, trójboju siłowego i fitness. Zawodnicy klubu zdobyli łącznie 160 medali na mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Twórcą klubu, zarazem trenerem słynnych sandomierskich siłaczy, a także założycielem Chorągwi jest Karol Bury, prawnik, sędzia Sądu Rejonowego w Sandomierzu, prezes LKS Sandomierz. Od początku pełni funkcje kasztelana chorągwi. Chorągiew Sandomierska była pierwszym bractwem rycerskim w Polsce południowo-wschodniej i dzięki temu zyskała dużą popularność. Rycerze sandomierscy organizowali lub brali udział w około 100 imprezach rocznie, występowali i nadal występują w wielu imprezach międzynarodowych i zagranicznych.

Od 1995 roku organizują duże ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje rycerskie: przede wszystkim średniowieczny turniej o miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa w Sandomierzu, a także XVII wieczny turniej o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, a od 1999 roku również uroczystości na Świętym Krzyżu w rocznicę śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Turniej na zamku w Iłży. Z sandomierskiej Chorągwi wyłoniło się kilka znanych drużyn rycerskich. Od 1994 roku w działalności chorągwi brało udział około 500 osób. W pamiętnym dniu 12 czerwca 1999 roku Chorągiew była organizatorem spotkania rycerstwa polskiego z Papieżem Janem Pawłem II w Sandomierzu. Kilka lat później rycerze pojawili się na rynku w Brukseli w czasie uroczystości przyjęcia Polski do Unii Europejskiej reprezentując województwo Świętokrzyskie oraz na targach "EXPO w Hannowerze".

Chorągiew Sandomierska konsekwentnie realizuje plan zakładający stworzenie profesjonalnego zespołu rekonstrukcyjnego nawiązującego do liczącej tysiąc lat historii wojskowości sandomierskiej od wojów księcia Mieszka I przez rycerstwo z XII i XIII wieku, krzyżowców Henryka Sandomierskiego i obrońców Sandomierza przed najazdami tatarskimi, bohaterów bitwy pod Grunwaldem związanych z Ziemią Sandomierską, z Zawiszą Czarnym z Garbowa herbu Sulima, wykonujemy również pokazy renesansowych formacji zbrojnych z czasów króla Zygmunta Starego i bitwy pod Orszą z 1514 roku (pikinierów, halabardników, żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi, strzelców). Jedna z naszych specjalizacji są piechoty autoramentu narodowego i cudzoziemskiego z XVII wieku, zwłaszcza słynni ciężkozbrojni sandomierscy pikinierzy i halabardnicy. Od kilku lat zajmujemy się również rekonstrukcjami wojsk księstwa warszawskiego z początków XIX wieku - piechot i artylerii księstwa.
Od 2015 roku zajmujemy się również rekonstrukcjami wojsk II Rzeczpospolitej w barwach 2 Pułku Piechoty Legionów oraz 14 pułku Ułanów Jazłowieckich.
Zorganizowaliśmy Izbę Pamięci tych pułków w Strażnicy Kultury i Historii Królewskiego Miasta Sandomierza mieszczącej się w Kamienicy Oleśnickich na Rynku Starego Miasta