http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd1gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd2gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd3gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajd5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/2018.slajd 5gk-is-89.jpglink
http://rycerstwosandomierskie.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/DSC_1121_Sgk-is-89.jpglink
«
»
Loading…

Zbrojownia rycerska

Zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej to niezwykłe miejsce gdzie każdy może na chwilę przenieść się w dawne czasy i na własnej skórze poczuć ciężar z którym zmagał się rycerz przymierzając zbroje rycerzy, husarzy, pikinierów, poznać wagę miecza, szabli.

Żywa lekcja z naszym przewodnikiem to niezapomniane chwile które przybliżą zwiedzającemu historię w niezwykle atrakcyjny sposób.
Do dyspozycji zwiedzających oddane są zbiory broni, wyposażenia, sala tortur,

Zbrojownia zajmuje sześć pomieszczeń w gotyckich piwnicach budynku przy ulicy Bartolona (dawny Konwikt Boboli) jest to wyjątkowe miejsce w pełnym zabytków królewskim mieście. W owych sześciu salach ekspozycyjnych prezentowana jest broń, opancerzenie, sztandary i proporce żołnierzy polskich od X do V wieku: miecze, piki, halabardy, hakownice, piszczele, pokaźna ilość różnego typu armat od bombard po falkonety. W zbrojowni można nałożyć stroje wojskowe i broń żołnierzy od czasów wojów Mieszka I, przez krzyżowców Henryka Sandomierskiego oraz rycerzy z czasów Zawiszy Czarnego z Garbowa, Mszczuja ze Skrzynna i Dobiesława z Oleśnicy.

Grozę wśród turystów budzi "katownia" - miejsce pracy sandomierskiego kata i jego narzędzia pracy: dyby, pręgierze, kajdany, madejowe łoże, maski hańbiące, garotta, topory i miecze katowskie.

Atrakcyjny pobyt w zbrojowni stanowi specyficzną podróż w przeszłość umożliwiającą zwiedzającym poznanie życia dawnych żołnierzy sandomierskich. Również panie zakładając suknie dworskie oraz czepce różnych typów mogą poczuć się jak mieszczki i artystokratki królewskigo grodu.
W zbrojowni można wykonywać zdjęcia stanowiące atrakcyjną pamiątkę z Sandomierza.

Obiekt ten czynny jest w sezonie turystycznym od maja do końca września każdego roku od 10.00 do 17.00, a poza sezonem turystycznym dostępny jest do zwiedzania dla zorganizowanych grup turystycznych po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.

W rankingach największych atrakcji turystycznych Sandomierza zbrojownia od wielu lat zajmuje w ścisłej czołówce, zwłaszcza dla wycieczek szkolnych od przedszkoli po licea oraz dla rodzin z dziećmi.

Kontakt:
Aneta Jedlińska tel.: 508 299 494
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.